Realty World Türkiye

Bu İşte En Büyük Sermayeniz Sağladığınız Güven ve Memnuniyettir

Hakkı Çizmeci

CZM Gayrimenkul - İstanbul

Kaç senedir Realty World Ailesindesiniz?  Realty World’den önceki iş hayatında ne yaptınız?

2 senedir Realty World ailesindeyim. Önceki iş hayatımda 12 yıl Suadiye Bağdat Caddesi’nde Century21 ofisi yönettim. Geçmiş dönemde aile şirketimizle birlikte The Green Park Hotel ile ortaklık sürecimiz oldu. Şu anda da aktif olarak Osmangazi Köprüsü Mado ve Mecidiyeköy Torun Center Mado şubelerini işletmekteyiz.

Neden Realty World’ü tercih ettiniz?

Realty World Türkiye; kaliteli, prensipli, başarılı ve ofislerinin maddi/manevi her zaman yanında olan bir marka olduğu için hiç tereddüt etmeden tercih ettim.

Yer seçiminde nelere dikkat ettiniz?

İstanbul’un en önemli, değerli, ticari açıdan hareketli olan bölgesi Bağdat Caddesi’dir. 2005 yılında bulunduğum bölgede Gayrimenkul Danışmanlığı konusunda profesyonel hizmet veren firma yok denecek kadar azdı. Bunu fırsat bilerek bölge seçimi yaptık ve 14 yıldır aynı bölgede, aynı adreste faaliyetimize devam etmekteyiz.

Kaç kişilik ekibiniz var ve bu ekibi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

14 kişilik bir ekibim var. Bu ekibi seçerken dikkat ettiğim en önemli husus dürüstlüktür. Karşılıklı güven üzerine kurulu bu meslekte, müşterinin isteklerine doğru ve dürüst bir şekilde cevap verebilmek bizler için oldukça önemlidir.

Gayrimenkul ofisinizin başarısını neye bağlıyorsunuz?

Ofisteki tüm danışmanlar, hiçbir portföyü ayırt etmeden, yapılan satış/kiralama işlemlerinde sonuna kadar müşterilerimizin yanında olmayı esas alır. Hatta kiralama işleminden sonra kiracı ödeme düzeni, zam yapılması, evle ilgili problemlerde bile müşterilere destek olmaktadırlar. Maddi/manevi müşterilerimizin her zaman yanında olur onlara her zaman bir aile olduğumuzu hissettiririz. Birlikte çalıştığım kişilerin bu işle ilgili eğitim almış olmalarına çok dikkat ederim. Birlikte çalıştığım danışmanlarım mutlaka sertifikalı veya Emlak ve Emlak Yönetimi mezunudur.

Diğer gayrimenkul ofislerinden ayrışmak için bugüne kadar neler yaptınız?

İşlem öncesi ve sonrası tüm süreçlerde tam destek sunarak müşteri memnuniyeti odaklı çalışıyoruz. Ücretsiz ve doğru ekspertiz sağlayarak ve yatırımcılara bulunduğumuz tüm taahhütleri belgeleyerek yerine getiriyoruz. Verdiğimiz hizmetleri maksimum seviyede tutmak ben ve ekibim için büyük önem arz eder.

Fazla birikimi olmayıp sıfırdan bu işi kurmak isteyenler bu işi yapabilirler mi?

Bu meslek çok büyük sabır ve uğraş gerektirir. Yatırım maliyeti olarak ilk başta cazip gelse bile, bu işi gerçekten hakkıyla yapmak için maddi/manevi emek harcayacaklarını ve zorlanacaklarını bilmeleri gerekir. Tabiki bu işi severek ve özveriyle yapan bir broker bu işten iyi kazançlar elde edebilir.

Franchise almak isteyen girişimcilere ne önerirsiniz?

İnsanlarla doğru ve kaliteli iletişim kurabilmek bu meslekte çok önemlidir. İkinci bir iş olarak yapmayı düşünen varsa çok zorlanır. Her an emek gerektiren, sorumluluğu çok fazla olan gayrimenkul sektörü için ofis açmak işin en kolay bölümüdür. Ofis açıp işletmeye çalıştığınız an asıl zorluklar başlar. Girişimci meslektaşlarıma bu işin eğitimini almadan başlamamalarını tavsiye ederim.

Eklemek istedikleriniz?

14 yıl boyunca yaptığım bu meslekte, her geçen gün daha da büyümemi sağlayan Realty World ailesine teşekkür eder, bu çatı altında daha da başarılı işlere birlikte imza atmayı dilerim.