Realty World Türkiye

Bulunduğunuz Bölgeyi İyi Tanıyın

Cem Şimşek
ABC Gayrimenkul – İstanbul

Kaç senedir Realty World Ailesindesiniz?  Realty World’den önceki iş hayatınızda ne yaptınız?

9 yıldır Realty World bünyesindeyiz. Daha önce kardeşimle beraber kurumsal emlak firmalarında çalıştık. Bu süreçte Türkiye 1. likleri aldık. Daha sonra Realty World Ailesi ile tanışıp kendi ofisimizi açtık ve 9 yıldır Realty World çatısı altında çok mutlu bir şekilde çalışıyoruz.

Neden Realty World markasını tercih ettiniz?

Ofis açacağımız dönemde piyasada çok fazla kurumsal firma yoktu. İncelediğimde markaya yapılan yatırımlar ve arkasındaki kurumsal güce güvenerek gelecekte Türkiye piyasasında çok güçlü bir pozisyona geleceğine inandığım için Realty World Ailesine katıldım. Yaptığım seçimden ötürü çok mutluyum.

Yer seçiminde nelere dikkat ettiniz?

Ofis yerini seçerken daha önce çalıştığım bölgelerden biri olmasının avantajıyla, pazar payı ve kaç danışmanı bir bölgede çalıştırırsak maksimum verime ulaşırız diye değerlendirme yapma fırsatı buldum. Daha etkin çalışabileceğimizi düşündüğümüz için Ataşehir’de karar kıldık. Daha sonra danışman sayımızın oldukça artmasıyla beraber farklı bir stratejiyle proje danışmanlığı dediğimiz lokal çalışma şeklini benimsedik. Her projeye bir danışman atadık ve odaklandığımız projeler doğrultusunda Maltepe bölgesine geçtik.

Kaç kişilik ekibiniz var ve bu ekibi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

22 kişilik bir ekibimiz var. Ekibimizi seçme konusunda diğer ofislerden farklı bir yaklaşımımız var. İş arama sitelerinde ilan girmek yerine kendi çevremizden referansla gelen kişileri aramıza katıyoruz. Ayrıca daha önce emlak sektöründe çalışmamış kişileri işe alıp onlara kendi çalışma sistemimizi öğretiyoruz. Bu şekilde adapte olmaları bizim için daha verimli oluyor.

Gayrimenkul ofisinizin başarısını neye bağlıyorsunuz?

Düzenli, tertipli bir şekilde, aynı kişilerle uzun vadeli çalışarak bir aile ortamı oluşturmamız bence ofisimizin başarısının sırrıdır.

Diğer gayrimenkul ofislerinden ayrışmak için bugüne kadar neler yaptınız?

Daha önce de bahsettiğim gibi; düzenli, güvenilir kişilerle çalışmaya özen göstermemiz ve her bölgeye dağılmanın yerine bir bölgede proje bazlı çalışma ve her projeye uygun farklı uzmanlık alanındaki danışmanlarımızı atama stratejimiz bizi farklılaştırmış, tanınan ve güvenilir bir emlak ofisi olmamızı sağladı.

Fazla birikimi olmayıp sıfırdan bu işi kurmak isteyenler bu işi yapabilirler mi?

Daha önce danışmanlık tecrübesi olmayan kişilere ofis açmalarını önermiyorum. Ancak danışman olmak için herhangi bir tecrübe gerekmiyor. Sadece motivasyonlu ve kararlı olmak yetiyor. Ayrıca kendi işini kurma anlamında da emlak işi minimum maliyetlerle günümüz şatlarında yapabileceğiniz birkaç işten birisi. Bugün bir market açmak istediğinizde bile en az maliyet 200 bin TL’den başlıyor. Gayrimenkul ofisi açmak bu denli yüksek sermaye gerektirmiyor. Kendi ihtiyaçlarınızı ve ofis giderlerinizi belli bir süre karşılayacak birikiminiz varsa bu işe başlayıp çok başarılı olabilirsiniz.

Franchise almak isteyen girişimcilere ne önerirsiniz?

Piyasada çeşitli kurumsal markalar var. Ben franchise almak isteyenlere kesinlikle marka gücü ve sunulan avantajları incelemelerini tavsiye ederim. Realty World Türkiye bu konuda çok başarılı. Gerek ekibinin çok ilgili olması ve her alanda destek vermesi, gerekse organizasyonları, eğitimleri ile kurumsal bir gücü her an arkanızda hissettiriyor.

Eklemek istedikleriniz?

Bence ofis açmak isteyenler mutlaka daha önce sektörde danışman olarak tecrübe edinmeliler. Direkt olarak ofis açanların başarı şansını daha düşük görüyorum. Çünkü ofis yönetmek bir yetkinlik işidir. Danışmanlarınız sizden bilginizle kriz anlarında duruma müdahil olup olayı yönetmenizi bekliyor. Bundan ötürü ofis açmadan önce sektörle ilgili yeterli bilgi ve birikime sahip olmak gerekiyor.